Yet Another Unit Pricing Example . . .

Last night we had a craving for Philly-style cheesesteak sandwiches.  I did the run to the supermarket, and secured the needed items.  Once again, I got another example of unit pricing discrepancies . . .

The seven pack of Steak'ums was actually $2 cheaper by the unit, than the 16 pack.  One would think that the larger, economy size would be less expensive-- not so.  I am beginning to think this pricing scenario and others like it that  I have discovered, are by design.  A design that takes advantage of the public's "economy size is cheaper" perception.

Bottomline:  Watch out!  Always, always compare unit prices!

 

What did you think of this article?




Trackbacks
  • No trackbacks exist for this post.
Comments

  • 3/13/2009 4:24 PM Windy St. George wrote:
    I've noticed this too. First, it was cat food, where it was cheaper to buy two small bags rather than one big one. Next, it was cereal. You have to keep a close eye on the per unit price.Thhese days, the stores and manufacturers know people are looking for the best buy, and they going against their frugal instincts in their pricing.
    Reply to this
  • 3/15/2009 11:02 PM Atkins wrote:
    You need to be pretty swift at math, too. One item will tell you cents per pound while the other has it in dollars per gram. I really should carry a calculator around. The stores seem to make an effort to thwart unit price comparisons.
    Reply to this
Leave a comment

Submitted comments are subject to moderation before being displayed.

 Name

 Email (will not be published)

 Website

Your comment is 0 characters limited to 3000 characters.