Unit Pricing, Unit Pricing, Unit Pricing . . .


I went grocery shopping tonight on my way home from work and once again was reminded of the value of using the unit pricing
boxes on the shelf price tags.  I have talked about this before, but . . .

One item, I think it was a can of whipped cream for hot chocolates (doesn't really matter about the what-- it's the how much . . . ), presented me with a choice the sale item a smaller can or the larger item at regular price . . . thing is when I compared unit prices, the regular priced item was the "real" sale priced item!

Moral of the story-- you have got to use unit pricing to get the most bang for your buck!  Can't say it enough-- these supermarkets are very sneaky . . .

Here is my recap post on frugality in the supermarket, My Typical Grocery List and Strategy

 

What did you think of this article?




Trackbacks
  • No trackbacks exist for this post.
Comments

  • 12/5/2008 11:29 AM Clair Schwan of Frugal Living Freedom wrote:
    Unit pricing is a good technique for finding the best buy. It can be tricky, but get into the habit of using it and you'll save money.

    Remember that all pricing is deliberate - there are no accidents with respect to packaging, labeling, placement and pricing. Everything is within the control of the product manufacturer and grocery retailer.

    Watch for when retailers place similar products together (like tomato sauce), but have different unit pricing schemes. So much per ounce and so much per jar, and the jars aren't the same size.

    It can be difficult to determine the best buy. You have to find the common denominator and do the math. Bring a calculator along to help.

    Look at vegetables and you'll see that grocery stores switch unit pricing from so much each to so much per pound. Just when you think you're buying winter squash at $2 each for a 2 pounder, the pricing scheme is switched to $2 a pound. If you're not paying attention, the pricing looks very much the same. The $2 squash one week is $4 the next.

    Keep your eyes open and always question the pricing scheme. Prices are set deliberately, so we all need to be more deliberate shoppers.

    Clair
    Reply to this
Leave a comment

Submitted comments are subject to moderation before being displayed.

 Name

 Email (will not be published)

 Website

Your comment is 0 characters limited to 3000 characters.